Baryton, chórmistrz – mgr Michał Rajewski

Ukończył studia magisterskie z oceną bardzo dobrą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydział Pedagogiczno Artystyczny w Kaliszu na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalność dyrygentura chóralna. Jest absolwentem Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Pelplinie.
Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studiował na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności wokalistyka chóralna.
Studiował na Wydziale Wokalno – Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalność śpiew solowy – muzyka dawna w klasie prof.zw.dr hab. Jadwigi Rappé.
Jako wokalista początkowo kształcił się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Marka Moździerza. Debiutował na pierwszym roku studiów podczas koncertu w kolegiacie pw. WNMP w Koronowie, gdzie wykonał partie solowe w Reqiem Gabriela Faure wraz z Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod dyrekcją prof. Janusza Staneckiego. Artysta występował dwukrotnie podczas koncertów towarzyszących XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Pelplinie. Wystepował w ramach koncertów „Muzyka pół i sadów” we Wtelnie, LXIII Koncercie Pałacowym w Lubostroniu. Jako solista współpracuje z wieloma zespołami występując podczas koncertów wokalno – instrumentalnych na terenie całego kraju. Michał Rajewski prowadził warsztaty z zakresu emisji głosu i wykonawstwa muzyki dawnej podczas II Festiwalu Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza.
Pracował nad techniką wokalną z wieloma chórami i zespołami m.in. z Kwidzyńskim Chórem Katedralnym, Chórem „Dominanta” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, chórami parafialnymi diecezji toruńskiej, pelplińskiej, łomżyńskiej i białostockiej.
W 2015 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Brązowym Krzyżem Zasługi – za działalność na rzecz kultury i popularyzacji muzyki chóralnej. W 2015r. roku otrzymał Nagrodę od Wojewody Kujawsko – Pomorskiego Ewy Mes za propagowanie muzyki chóralnej w regionie.
Uzyskał tytuł „Osobowość Roku 2018” w dziedzinie kultury, plebiscyt zorganizowała m.in. Gazeta Pomorska.
W 2018 roku został uhonorowany Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Wraz z swoimi chórami i zespołami wokalnymi zdobył ponad 100 nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach chóralnych.
Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym konkursów chóralnych :
-
- Ogólnopolski Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie
- Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni
- Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei
Do najważniejszych międzynarodowych osiągnięć wokalnych należy m.in. :
- GRAND PRIX VI International Vocal and Choral Festival –Competition w Kijowie (Ukraina)
- II miejsce oraz Nagroda Specjalna za najlepszą interpretację utworu Ave Maria Józefa Świdra na XVI International Music Competition SUC w Ruzomberok (Słowacja)
- III miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im.prof. Haliny Słonickiej w Suwałkach w ramach VI Miedzynarodowego Festiwalu Ars Musica
- III miejsce i Nagroda Specjalna w II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym VIVA CALISIA w Kaliszu
- Finalista X International VOX ARTIS Vocal Competition w ramach XVII Sibiu Opera Festival (Rumunia)
Michał Rajewski w latach 2002-2005 był członkiem komisji artystycznej bydgoskiego oddziału Związku Chórów Kościelnych Caecilianum, 2015-2016r. był członkiem zarządu bydgoskiego oddziału PZCHiO. Swoją wiedzę i umiejętności pogłębiał biorąc udział w Międzynarodowych Sympozjach Muzyki Chóralnej oraz Międzynarodowych Seminariach dla dyrygentów chóralnych. Odbywały się one między innymi w Rumii, Międzyzdrojach, Bydgoszczy, Legnicy, Warszawie, a prowadzili je: prof. Fieder Bernius (Niemcy), Igor Cykliński (Ukraina), prof. Richard Zieliński (Tampa-USA), prof. Jerzy Kurcz (Kraków), prof. Elżbieta Wtorkowska (Bydgoszcz), prof. Andrzej Banasiewicz (Warszawa) i prof. Ryszard Handke (Szczecin). Dwukrotnie brał udział w „Seminarium dla Dyrygentów” organizowanego przez Akademię Chóralną. Michał Rajewski jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.